вторник, 25 јуни 2024

Трамп: Гершкович ќе биде ослободен пред да ја преземам функцијата, Путин ќе го направи тоа за мене

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД) Доналд Трамп на социјалните мрежи објави дека ќе ја искористи врската со рускиот претседател Владимир Путин за да го ослободи новинарот на Волстрит журнал, Еван Гершкович од руски затвор, пренесува Ројтерс.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Трамп на својата платформа – социјалната мрежа „Трут соушл“ напиша дека тоа ќе се случи набргу по ноемвриските избори во САД, кога ќе се обиде да го победи претседателот на САД Џозеф Бајден и да се врати во Белата куќа.

„Еван Гершкович, новинарот на Волстрит журнал, кој го држи Русија, ќе биде ослободен речиси веднаш по изборите, но дефинитивно пред да ја преземам функцијата. Тој ќе биде дома, безбеден и со своето семејство“, рече Трамп.

„Владимир Путин, претседателот на Русија, ќе го направи тоа за мене, но не за некој друг, и нема да платиме ништо“, рече Трамп.

Трамп не кажува врз основа на што верува дека рускиот лидер ќе го ослободи Гершкович, пишува Ројтерс.

Запрашан за овие коментари, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Путин „природно немал контакт со Доналд Трамп“.

Гершкович беше уапсен во Русија минатиот март под обвинение за шпионажа што тој, неговиот весник и администрацијата на Бајден жестоко го негираат.

Тој помина повеќе од една година во московски затвор, а датумот на судење не е одреден.

Путин во февруари рече дека е можно да го ослободи во замена за Русин затворен во Германија за убиство.

Песков ги повтори претходните изјави на Кремљ дека контактите со Вашингтон во врска со каква било размена на затвореници мора да се вршат „во целосна тишина и апсолутно дискретно. Само така можат да бидат ефективни“.

За време на својот претседателски мандат 2017-2021 година, Трамп го изрази своето восхитување кон Путин.

Во 2018 година, тој одби да го обвини рускиот лидер за мешање во американските избори во 2016 година, фрлајќи сомнеж врз наодите на неговите сопствени разузнавачки агенции и предизвикувајќи критики дома.

Трамп исто така тврдеше дека може да ја заврши војната во Украина во рок од 24 часа по враќањето во Белата куќа, но не кажа како ќе го направи тоа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ