сабота, 25 мај 2024

Трамп: Апсењето на студенти во Њујорк беше прекрасно за гледање

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека е „прекрасно да се гледа“ како полицијата во Њујорк упадна во зградата на Универзитетот Колумбија, окупирана од пропалестински студенти, повикувајќи ги властите да ги спречат протестите во кампусот низ Америка.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Њујорк синоќа беше под опсада“, изјави Трамп, кој е републикански претседателски кандидат, пред приврзаниците на предизборниот митинг во Висконсин, пофалувајќи ги полициските службеници за апсењето на околу 300 демонстранти во Колумбија и Сити колеџот во Њујорк, кои ги нарече „бесни лудаци и симпатизери на Хамас“.

Како што пренесува Ројтерс, додека она што студентите го демонстрираат варира од универзитет до универзитет, многумина повикуваат на итен прекин на огнот во Газа и нивните универзитети да се дистанцираат од компаниите кои имаат воени врски со Израел.

Коментарите на Трамп беа поврзани со широко распространетите студентски протести против војната во Газа што се одржуваат низ САД во последните денови.

Републиканските пратеници обвинија некои декани за игнорирање на антисемитската реторика и малтретирање.

Многу организатори на студентски протести велат дека се мирни и во голема мера го избегнале насилството врз произраелските контра-демонстрации, иако некои еврејски студенти рекоа дека се чувствуваат небезбедни на кампусот и дека се вознемирени од скандирањата за кои велат дека се антисемитски.

„Јас велам веднаш да ги отстраниме камповите, победете ги радикалите и вратете ги нашите кампуси на нормални студенти кои сакаат безбедно место за учење“, рече Трамп.

Нападот на 7 октомври од страна на екстремистите на Хамас од Појасот Газа врз јужен Израел и последователната израелска офанзива на палестинската енклава предизвика излив на студентски активизам во САД по антирасистичките протести во 2020 година.

Реакцијата на полицијата во Колумбија наиде на осуда од некои факултети.

Минатата недела, Сенатот на Универзитетот Колумбија одобри резолуција во која се вели дека администрацијата на училиштето ја прекршила академската слобода и ги занемарила правата на студентите и на факултетот со тоа што повикала полиција и го затворила протестот.

Трамп се обиде да го обвини претседателот Џозеф Бајден, чии помошници го осудија физичкото заплашување и антисемитизмот, додека зборуваше за поддршка на мирните протести, кои повикаа на хуманитарна помош за Газа и универзитетот да се дистанцира од компаниите кои ја поддржуваат израелската војска.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ