понеделник, 15 април 2024

Трагедија кај Либија: Десетици загинати мигранти во бродолом

Најмалку 61 мигрант, меѓу кои има жени и деца, се удавија по бродолом во близина на Либија, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во Либија.

Објавено на

часот

Сподели

Организацијата на платформата Х објави дека, според преживеаните, на бродот имало околу 86 лица и дека бродот тргнал од либискиот град Звар, пренесува Ројтерс.

Во последниве години, Либија е доминантна транзитна точка за мигрантите од Африка и Блискиот Исток кои се обидуваат да стигнат до Европа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ