сабота, 19 октомври 2024

Тотнем со 10 фудбалери го победи Лутон и се качи на врвот! (ВИДЕО)

Тотнем со 1-0 победи на гостувањето кај Лутон иако цело второ полувреме го одигра со фудбалер помалку, спарси се качија на првото место на табелата во Премиерлигата.

Тотнем ја продолжи одличната форма, ги освои трите бода од гостувањето кај Лутон и покрај тоа што уште во првото полувреме остана со играч помалку.

Во судиското продолжение од првиот дел, Бисума заработи втор жолт картон и беше исклучен од игра. Резултатот по првото полувреме беше 0-0.

По седум минути игра во вториот дел, по една одлична асистенција на Медисон, Ван де Вен постигна гол за победа на Тотнем од 1-0.

Лутон со сите сили напаѓаше да изедначи, но домаќините не беа ефикасни во финишот од акциите.

Тотнем со овие три бода се качи на врвот во Премиерлигата. Таму може и да остане доколку нема победник на дербито меѓу Арсенал и Манчестер Сити.