вторник, 21 мај 2024

Тинејџер не им дозволувал на полицајци да приведат побегнат затвореник

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 18-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело спречување службено лице во вршење службено дејствие од член 382 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик.

Објавено на

часот

Сподели

На 2 мај, во куќа на улицата Димката А. Габерот во Кавадарци, двајца инспектори од МВР преземале службено дејство фаќање побегнат затвореник од КПУ Гевгелија, кој бил роднина на сега осомничениот.

Затвореникот успеал да се ослободи и да побегне, но подоцна бил фатен и вратен во затворот. Осомничениот исто така избегал, но бил лишен од слобода, а по предлог на јавниот обвинител, Основниот суд во Кавадарци му определи притвор во траење од осум дена.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ