вторник, 21 мај 2024

Техеран: „Казната“ за Израел заврши, немаме намера да продолжиме (ВИДЕО)

Иранскиот воен командант вети „помасовен“ одговор во случај на идни напади од Западен Ерусалим.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Иран нема намера да ја продолжи својата воена операција против Израел, која вклучуваше масовни напади со беспилотни летала и ракети во текот на викендот, изјави началникот на Генералштабот на вооружените сили, генерал-мајорот Мохамад Багери.

Синоќа Техеран лансираше „обемен“ бараж врз еврејската држава, за кој Израелските одбранбени сили (ИДФ) процениле дека вклучувал повеќе од 300 проектили и беспилотни летала камикази. Нападот е одмазда за, како што тврди Иран, израелски воздушен напад врз конзулатот на Техеран во Дамаск, Сирија, претходно овој месец, во кој загинаа неколку високи ирански воени офицери.

Говорејќи по нападот во неделата, Багери објасни дека причината за нападот е тоа што „ционистичкиот режим ја преминал црвената линија“ на начин што не може да се толерира.

Акциите на Израел, продолжи генералот, не можеа да останат без одговор. „Врховниот лидер исто така рече дека оваа казна треба да се изврши и, фала му на Бога, оваа операција беше спроведена со напорите на Револуционерна гарда и со помош на другите вооружени сили.“

„Ние ја гледаме оваа операција како целосен резултат, оваа операција според нашето мислење заврши и немаме намера да ја продолжиме операцијата“, рече Багери, предупредувајќи го Израел дека доколку преземе дополнителни дејствија против Иран, „следната операција ќе биде многу поопширна“.

Началникот на Генералштабот додаде дека иранската војска гаѓала „голем информативен центар“ што им обезбедувал информации на Израел и на воздухопловната база Неватим, каде што, како што рече, имало американски ловци Ф-35, вклучени во рацијата на конзулатот во Дамаск.

Иако обете бази се уништени, Техеран не ги нападна населените центри, тврди генералот. Израел, сепак, претходно соопшти дека 99 отсто од иранските беспилотни летала и проектили биле соборени, признавајќи само мала штета на една база.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ