четврток, 13 јуни 2024
Постапка е отворена за двајцата сопружници

Таткото кој на ученик му се закануваше со убиство заврши во куќен притвор

Основното јавно обвинителство Битола повело постапка против две лица, маж и жена кои се осомничени дека во група извршиле грубо насилство врз дете родено 2009 година, со што сториле кривично дело насилство.

Објавено на

часот

Сподели

Како што соопшти државното Јавно обвинителство, двајцата сопружници на 15 мај влегле во основно училиште во Битола, при што таткото физички ја оттурнал наставничката и директно нападнал еден од учениците, соученик на нивното дете, заканувајќи му се дека ќе го убие.

„Го фатил детето за уво, го стапнал на ногата и го тегнел, а за тоа време неговата сопруга ја држела наставничката за да не може да му помогне и да го одбрани ученикот. Со насилството, двајцата предизвикале чувство на несигурност и вознемиреност кај другите ученици, кои од страв кога заминале осомничените барале наставничката да ги заклучи во училницата за да не се вратат“, информира ЈОРСМ.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување куќен притвор за осомничениот татко.

Предлогот е  прифатен и на осомничениот му е определена притворска мерка.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ