недела, 21 април 2024
По партиското раздвојување

Таравари седи во канцеларијата на АА во Тетово, а Села во Скопје

Доскорешниот лидер на Алијанса за Албанците, а од неодана, по партискиот раскол, лидер на дел од таа парија и кандидат за претседател на опозициската коалиција Вредин, Арбен Таравари вели дека по разидувањето со Зијади Села веројатно разврската ќе биде пред судот, но и информира како со Села поделиле дел од партискиот имот.

Објавено на

часот

Сподели

Во разговор за Гласот на Америка на македонски јазик Тараари вели дека дека е сигурен и во однос на судска разврска бидејќи, како што вели, и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот тој и неговите приврзаници имале мнозинство.

Тој нагласи дека „фракцијата“ на Зијадин Села веќе неколку месеци е блиска до ДУИ и додаде дека тоа е нивен легитимен став што го почитува. Тврди дека по конгресот, немал средба со Села, но со него сепак има договор за дел од имотот.

Канцеларијата во Тетово ќе ја користи Таравари, а во Скоје Села.

Таравари смета дека изборната кампања ќе беше поинтересна доколку лидерот на ДУИ го прифатеше предизвикот самиот да биде претседателски кандидат.

За идејата претседателот на државата да се избира во Собранието, Таравари вели дека на Македонија, како парламентарна демократија, не ѝ се и потребни такви трошоци.

Но, Таравари ги наведува Албанија и Косово како позитивни примери за споредба каде шефот на држаата се избира во парламентот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ