петок, 14 јуни 2024

Таравари предлага кога ќе се отворат преговорите со ЕУ да се менува Уставот

„СДСМ и ДУИ заедно дојдоа на власт во 2002 година. Сега, во 2024 година, тие две партии заминуваат во опозиција, а тоа ни остава простор за вистински реформи и за напредок на државата, изјави Арбен Таравари, еден од лидерите на Вреди. Тој е уверен дека владата на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди ќе ги започне преговорите на Македонија со Европската Унија и смета дека треба кога земјата ќе ги отвори преговорите со ЕУ, да се отвори дебата за промена на Уставот.

Објавено на

часот

Сподели

Таравари денеска, по настанот по повод Денот на Европа во организација на Европското движење  во соработка со Фондацијата Конрад Аденауер рече дека главните точки на владината програма се координирани и смета дека за три до четири дена ќе има конечен договор, но како што рече, тоа треба да го објави идниот премиер.

На новинарско прашање дал тој ќе биде министер за здравство, Таравари одговори:

„Најверојатно“.

.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ