недела, 14 април 2024

Такер: Американските политичари кои не поддржуваат војна во Украина обвинети дека работат за Путин

Американските политичари кои се противат на поддршката на војната во Украина беа обвинети дека работат за рускиот претседател Владимир Путин.

Објавено на

часот

Сподели

Американскиот политички коментатор Такер Карлсон го оцени ова и додаде дека е во тек кампања за замолчување на противниците.

„Американскиот Конгрес сака во секој случај да продолжи конфликтот во Украина. Дали мислите дека некој ќе каже дека ова е страшно? Никој нема. Зошто? Ставот на администрацијата е дека ако не го поддржите ова, ако не сакате да испратите дополнителни 60 милијарди долари на олигарсите во Украина, тогаш работите за Владимир Путин“, рече Карлсон на платформата Икс.

Поранешниот водител на Фокс њуз додаде дека со поддршката на конфликтот во Украина, САД ја ослабнале својата позиција и дека украинските сили нема да можат да победат на бојното поле, и дека, земајќи го предвид ова, бесмислено е да се испраќаат нови војници на фронтот за да се соочат со сигурна смрт.

Претседателот Џозеф Бајден претходно побара од Конгресот да одобри 105 милијарди долари помош за Израел и Украина, но досега не доби поддршка.

Претставничкиот дом со мнозинство републиканци гласаше да се испрати поддршка само за Тел Авив, но Сенатот под контрола на демократите ја блокираше иницијативата.

Бајден изјави дека нема да потпише предлог-закон за помош само за Израел без Украина, доколку Конгресот одобри таков документ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ