среда, 12 јуни 2024

Тајван: 21 кинески воен авион се забележани околу островот во последните 24 часа

Тајванската армија забележала 21 кинески воен авион и 15 брода околу островот во последните 24 часа, соопштија утрово властите во Тајпеј.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Десет кинески авиони влегле во зоната на идентификација на противвоздушната одбрана на Тајван.

Во четвртокот и петокот, Кина спроведе воени маневри околу Тајван, протестирајќи против говорот на новиот тајвански претседател Лај Чинг-те, кој го смета за сепаратистички.

Тајван ги осуди новите воени маневри на Кина околу островот, кои започнаа неколку дена по инаугурацијата на претседателот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ