четврток, 23 мај 2024

Тајни американски документи: Русија им ветила бонус на војниците кои ќе уништат западен тенк

Објавено на

часот

Сподели

Документите покажуваат дека тоа е „дел од поголема транша иницијативи смислени за помош на руските единици и јакнење на моралот додека се борат за освојување на територии на истокот на Украина“.

„Видео снимките од уништувањето на тенковите би биле широко дистрибуирани за да се намали самодовербата на Украина и Западот и би се увериле руските трупи во нивната способност за совладување на ова ново оружје“, се наведува во документите.

Членките на НАТО ветија дека ќе ја снабдат Украина со стотици борбени тенкови во обид да го свртат текот на војната со Русија.

Се очекува 160 тенка „леопард“ од германско производство да стигнат во Украина пред најавената офанзива на украинските сили, за која се верува дека ќе почне наскоро.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ