недела, 3 март 2024

Таинственото кинеско летало се врати на Земјата по 276 дена

Објавено на

часот

Сподели

Вселенското летало без екипаж се врати во центарот за лансирање Џиукван во северозападна Кина во понеделникот како што беше планирано, јавуваат државните медиуми. Не беа дадени детали за кое вселенско летало се работи, какви технологии биле тестирани, колку високо летало и каде го водела орбитата од лансирањето на почетокот на август 2022 година.

Сликите од леталото, исто така, допрва треба да бидат објавени во јавноста.

Тестот означува „важен“ напредок во кинеското истражување на технологијата на вселенските летала за повеќекратна употреба што ќе обезбедат попрактичен и поевтин начин за испраќање идни вселенски мисии, објавија државните медиуми.

Во 2021 година, нешто, што можеби беше слично вселенско летало, полета до работ на вселената и се врати на Земјата истиот ден во мисија која исто така во голема мера беше чувана во тајност. Тоа летало слетало на Земјата „хоризонтално“, според главниот кинески вселенски изведувач во тоа време.

Коментаторите на кинеските социјални мрежи шпекулираат дека Пекинг развива вселенско летало како Х-37Б на американските воздухопловни сили, автономен вселенски авион кој може да остане во орбитата со години.

Беспилотниот и за повеќекратна употреба X-37B се врати на Земјата минатиот ноември од својата шеста мисија, по повеќе од 900 дена во орбитата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ