понеделник, 15 април 2024

Светски медиуми: Бараме заштита на новинарите во Газа

Шефовите на повеќе светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, велејќи дека за време на израелскиот напад на енклавата, новинарите работеле во невидени услови и се соочуваат со „голем личен ризик“.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Медиумски куќи чии главни уредници го потпишаа писмото од четвртокот ги вклучува Асошиетед прес, АФП, Ројтерс, Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост, Би-би-си, Си-ен-ен, Гардијан, Фајненшл Тајмс, Дер Шпигел и Хаарец.

Во војната меѓу Израел и Газа се убиени вкупно најмалку 94 новинари; повеќето од нив, 89, се Палестинци убиени од израелската војска, според Комитетот за заштита на новинарите (КПЈ), кој објави писмо потпишано од шефовите на 59 новински организации.

КПЈ рече дека војната била „најопасната досега“ за новинарите. Израел негира дека намерно гаѓал новинари и цивили, велејќи дека целта била само палестинската исламистичка група Хамас, која управува со Газа и го нападна Израел на 7 октомври.

„Овие новинари продолжуваат да известуваат и покрај сериозниот личен ризик. Тие продолжуваат и покрај загубата на семејството, пријателите и колегите, уништувањето на домовите и канцелариите, постојаното раселување, прекините на комуникациите и недостигот на храна и гориво“, се наведува во писмото.

„Новинарите се цивили и израелските власти мора да ги заштитат новинарите како неборци според меѓународното право“, се додава во писмото.

Хамас го нападна Израел на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе, според израелските податоци. Израел оттогаш воено ја нападна Газа и во бомбардирањето на малата енклава уби повеќе од 30.000 Палестинци, од кои многу цивили, според локалното Министерство за здравство.

Поголемиот дел од Газа е срамнет со земја во израелската офанзива, а речиси сите нејзини 2,3 милиони жители се раселени и се на раб на глад.

Јужноафриканската Република го обвини Израел за геноцид пред Светскиот суд. Израел ги негира обвинувањата и вели дека дејствува во самоодбрана по нападот на 7 октомври.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ