петок, 14 јуни 2024
Серија А

Судот пресече, на Јувентус му одзедоа десет бода

Објавено на

часот

Сподели

Сослушувањето денеска се одржа во Рим, обвинителот од Фудбалската федерација на Италија, Џузепе Чине побара казна од 11 бодови што е зголемување на неговото претходно барање кога бараше девет.

Судот го прогласи Јувентус за виновен за вештачко надувување на трансфер сумите со цел да се зголемат капиталните добивки и му одзема десет бодови од сегашното салдо.

Тоа значи дека во овој момент Јувентус има 59 бодови и се наоѓа на седмата позиција. Доколку вечерва победи кај Емполи ќе се качи на петтото место.
 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ