недела, 26 мај 2024

Суд во Њујорк ја поништи пресудата на Харви Вајнстин за силување

Судот во Њујорк ја поништи пресудата на Вајнстин за силување и го врати случајот на ново судење.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Највисокиот суд на државата Њујорк денеска му ја укина казната на холивудскиот продуцент Харви Вајнстин (72), осуден во 2020 година на 23 години затвор поради силување.

Пресудата, која тогаш беше прогласена за победа на движењето „И јас“ (#MeToo) против сексуалното недолично однесување, беше поништена бидејќи, според Високиот суд, Вајнстин не добил праведно судење.

Според одлуката на Апелациониот суд, судијата што го водел судењето на Вајнстин погрешил што им дозволил да сведочат на жени чии обвиненија не биле дел од случајот.

Во пресудата се вели дека ова значи дека му се суди за неговото минато однесување, а не само за злосторствата за кои беше обвинет. Одлуката беше донесена со четири гласа „за“ и три „за“ и беше наредено ново судење.

Пресудата повторно го отвора болното поглавје во американското сузбивање на моќните сексуални престапници, кое почна во 2017 година со голем број обвинувања против Вајнстин. Неговите тужителки ќе бидат принудени повторно да сведочат пред суд за тоа.

Судијката Медлин Сингас, која не се согласи со мнозинската одлука за поништување на пресудата, рече дека Апелациониот суд продолжува со „вознемирувачкиот тренд на поништување на пресудите на поротата во случаите што вклучуваат сексуално насилство“.

„Одлучноста на мнозинството (да го стори тоа) ги овековечува застарените сфаќања за сексуалното насилство и им дозволува на предаторите да избегнат одговорност“, напиша Сингас.

Вајнстин отслужува 23-годишна затворска казна во њујоршкиот затвор, откако беше прогласен за виновен за обвинение за присилен орален секс со асистентка на телевизиски и филмски продуцент во 2006 година и силување млада актерка во 2013 година.

Тој ќе остане во затвор бидејќи во 2022 година беше осуден на 16 години затвор и во Лос Анџелес, за уште еден случај на силување.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ