четврток, 29 февруари 2024

Суд во Албанија го одобри договорот со Италија за изградба на центри за прифаќање мигранти

Албанскиот уставен суд го одобри договорот кој ѝ дозволува на Италија да изгради центри за мигранти на албанска територија, што го критикуваат опозицијата и организациите за човекови права.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Пратениците на албанската опозициска Демократска партија го дадоа тој договор на суд тврдејќи дека го крши уставот.

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права кажа минатата недела дека тој план предизвикува загриженост поради произволното притворање на мигрантите и нивните услови за живот.

Проектот се споредува со планот на британската влада барателите на азил да ги испрати во Руанда, што го оспори британскиот врховен суд.

Европската комисија кажа дека италијанските планови не го кршат правото на Европската Унија.

Албанскиот уставен суд вчера пресуди дека договорот е во согласност со уставот и дека може да оди на ратификација во парламентот.

Според планот најавен во ноември, Италија ќе отвори два кампа за мигранти во Албанија, која не е членка на ЕУ.

Во едниот би се проверувале мигрантите при пристигнувањето, а во другиот би биле сместени додека не им се обработат барањата за азил.

Тогаш би можеле да влезат во Италија или би биле вратени во својата татковина, кажа италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека неговата земја чувствува должност да ѝ помогне на Италија поради специјалниот однос меѓу двете земји и начинот на кој Италија прими стотици илјади Албанци во 1990-тите по падот на комунизмот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ