петок, 21 јуни 2024

Столтенберг: Украина можеби ќе прескокне еден чекор на патот кон членството во НАТО

Објавено на

часот

Сподели

Водачите на НАТО „ќе испратат јасен и позитивен сигнал“ до Киев во врска со неговата желба да ѝ се приклучи на воената алијанса, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг за новинарите пред дводневниот самит во Литванија. Украина ќе може да прескокне еден од вообичаените чекори за кандидатите, навести тој.

Столтенберг предложи земјите-членки „да го отстранат барањето за Акционен план за членство (МАП)“ за Киев. Ова ќе го промени пристапниот пат „од процес во два чекора во процес во еден чекор“, објасни тој за време на прес-конференцијата во вторникот.

Заобиколувањето на МАП е еден од трите елементи во предложената повеќегодишна програма за Украина, според шефот на НАТО. Другите се приближување на земјата до воената организација преку обезбедување „целосна интероперабилност меѓу украинските сили и силите на НАТО“, што значи дека Киев претежно ќе користи оружје од западно производство.

Киев ќе биде и политички поврзан со НАТО преку нов совет Украина-НАТО, чијшто инаугуративен состанок ќе се одржи в среда. На настанот ќе присуствува и украинскиот претседател Владимир Зеленски, изјави Столтенберг.

САД и Германија им се спротивставија на Полска и балтичките земји, кои се залагаа за прифаќање на апликацијата на Киев. Американскиот претседател Џо Бајден изјави за Си-ен-ен минатата недела дека Украина не е подготвена да се приклучи во НАТО.

„Мислам дека треба да поплочиме рационален пат за Украина да може да се квалификува за да може да влезе во НАТО“, рече Бајден, додавајќи дека е „прерано“ да се гласа за ова прашање.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ