петок, 21 јуни 2024

Столтенберг: Различните мислења во НАТО не се ништо необично

Објавено на

часот

Сподели

„Во НАТО не е необично да се имаат различни мислења за важните одлуки. Кога постојат различни мислења, имаме многу искуство со тоа, седнуваме и наоѓаме решение“, им кажа Столтенберг на новинарите при посетата на Копенхаген.

„Во тесен контакт сме со Финска, Шведска и Турција. Работиме на причините за загриженост кои ги изрази Турција“, додаде шефот на западниот воен пакт.

Истакна дека верува во „брза одлука“ за примањето на двете земји во НАТО. Шведска и Финска во средата предадоа официјална кандидатура за приклучување во НАТО.

Речиси сите држави членки на воениот пакт позитивно ги дочекаа барањата за членство на Шведска и Финска, но Турција се закани дека ќе стави вето на проширувањето.

Анкара ја обвини Шведска дека е „расадник на терористички организации“ како курдската ПКК, која Анкара ја смета за терористичка група, и им замерува на двете земји дека не дозволуваат екстрадиција на лицата обвинети за тероризам, и за тоа што го прекинале извозот на оружје во Турција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ