понеделник, 15 април 2024

Столтенберг: Најдобар начин да му се оддаде почит на Навални е да се осигураме дека ќе победи Украина, а не Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека членките на НАТО се посветени да направат повеќе за да обезбедат Украина да „победи“ во борбата против инвазивните руски сили и дека Алијансата „значително го променила“ својот став за обезбедување понапредно оружје за Киев.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ) по повод одбележувањето две години од почетокот на руската општа инвазија на соседната земја, шефот на НАТО рече дека солидарноста со Украина не само што е правилна, туку е и „во наш безбедносен интерес“.

„Можеме да очекуваме дека сојузниците од НАТО ќе направат повеќе за да се осигураат дека Украина ќе победи, бидејќи сојузниците на НАТО тоа јасно го кажаа“, рече Столтенберг.

„Секогаш нагласувам дека ова не е милостина. Тоа е инвестиција во нашата сопствена безбедност и нашата поддршка прави разлика на бојното поле секој ден“, додаде тој.

Украина има очајна потреба од финансиска и воена помош среде знаците на политички замор на Запад, додека војната што започна со руската инвазија се приближува на втората годишнина на 24 февруари.

Во извадоци од интервјуто објавено од РСЕ на почетокот на неделава, Столтенберг рече дека смртта на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални и првите придобивки на Русија по неколку месеци треба да помогнат да се фокусира вниманието на НАТО и неговите сојузници на итната потреба да се поддржи Украина.

Смртта на Навални во арктичкиот затвор на 16 февруари под сомнителни околности – властите велат дека ќе поминат две недели пред телото да биде предадено на неговото семејство – ја зголемува потребата да се осигура дека авторитарното владеење на рускиот претседател Владимир Путин нема да остане неконтролирано.

„Цврсто верувам дека најдобриот начин да му се оддаде почит на Алексеј Навални е да се осигураме дека претседателот Путин нема да победи на бојното поле, туку Украина да победи“, рече Столтенберг.

Тој рече дека повлекувањето на украинските сили од градот Авдеевка минатата недела по неколкумесечни интензивни борби ја покажало потребата од поголема воена помош „за да се осигура дека Русија нема да има дополнителни придобивки“.

„Не веруваме дека фактот што украинските сили се повлекоа од Авдеевка сам по себе значително ќе ја промени стратешката ситуација“, рече генералниот секретар на НАТО.

„Но, тоа нè опоменува дека Русија е подготвена да жртвува многу војници. Исто така, дека остварува само мали територијални придобивки и исто така дека Русија доби значителна воена поддршка од Иран, од Северна Кореја и можеше да го зголеми своето производство“, рече Столтенберг.

Сојузниците на Украина беа фокусирани на пакетот американска воена помош од 61 милијарда долари, но додека тој е во застој во Претставничкиот дом на САД, други земји – вклучувајќи ги Шведска, Канада и Јапонија – ја зголемија својата помош.

„Се разбира, ние сме фокусирани на САД, но гледаме и други сојузници кои навистина ја зголемуваат и даваат значителна поддршка за Украина“, рече Столтенберг во интервјуто.

На прашањето кога Украина ќе може да распореди борбени авиони Ф-16, Столтенберг рече дека е невозможно да се каже. Тој повтори дека сите сојузници на Киев сакаат тие да бидат во Украина што е можно поскоро, но тој исто така рече дека ефектот на авионите Ф-16 ќе биде посилен ако пилотите се добро обучени, а екипите за одржување и другиот персонал за поддршка се добро подготвени.

„Значи, мислам дека треба да ги слушаме воените експерти кога точно ќе бидеме подготвени или кога сојузниците ќе бидат подготвени да започнат со испраќање и испорака на Ф-16“, рече тој. „Што порано тоа подобро“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ