четврток, 13 јуни 2024

Стоилковски: Доаѓа време на одговорност за правото во Македонија со СДС и ДУИ

Доаѓа време за одговорност за сите упади во закони во правниот и судскиот систем, изјави денеска Наум СТоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на прашањето кој е партискиот став за писмото што министерот за правда Кренар Лога го испратил до меѓународната заедница.

Објавено на

часот

Сподели

Лога во писмото испратено до официјален Брисел, Вашингтон и до дел од странските амбасади во земјава изрази загриженост поради најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе ги распушти Судскиот совет и Советот на јавни обвинител

„Оценката за правото во Македонија со Лога, со СДС и со ДУИ е добро позната и во Македонија и во меѓународната заедница. Кренар Лога, заедно со СДС и ДУИ, е во опозиција. Доаѓа време за одговорност, за сите упади во закони во правниот и судскиот систем“, рече Стоилковски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ