четврток, 18 април 2024

Спречен обид за нелегален влез на мигранти по контрола на товарно возило кое патувало за Франција

Објавено на

часот

Сподели

Мигрантите, како што соопштија од Царинската управа, биле скриени во полуприколката на товарното возило, меѓу палети со стока пријавена за транзит. Тројца од нив согласно нивната изјава се од Сиера Леоне, а едно лице од Нигерија.

„Лицата се предадени на Одделот за гранични работи и миграции при Министерството за внатрешни работи за понатамошна постапка.  Граничната контрола, спречување меѓународен криминал и безбедноста на државата и натаму останува императив во работата на Царинската управа“, се наведува во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ