сабота, 25 мај 2024
Избори 2024

Според резултатите на ДИК, СДСМ на пат да стане трета партија на македонската политичка сцена

Од обработените податоци од 62,18 отсто од избирачките места, според ДИК, во убедливо водство е коалицијата Твоја Македонија на ВМРО-ДПМНЕ, која досега има освоено 227.944 гласа или 40,27%. Коалицијата на СДСМ Европска иднина освои 77.658 гласа, или 13,72%.

 

Објавено на

часот

Сподели

Во пресметката меѓу ДУИ и опозицијата на Албанците-гласачи во Македонија, коалицијата Европски фронт на ДУИ освои 92.869 или 16,41%, а коалицијата Вреди освои 76.172 гласа, или 13,46%.

Левица освои 37.012 или 6,54%, а движењето ЗНАМ 27.689 – 4,89%.

Според 71,44% обработени податоци, Гордана Сиљановска-Давкова има предност од над 200.000 гласа пред Пендаровски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ