петок, 19 април 2024

Спектакуларен концерт на Влатко Стефановски во Белград

Еден од најпризнатите виртуози на гитара во светот, Влатко Стефановски, со своето трио синоќа одржа незаборавен концерт во полната сала МТС во Белград. По долго време, белграѓани имаа можност во живо да го слушнат одличниот инструменталист со бендот во целовечерната „гитарска магија“ што ја изведе за локалната публика на концертот кој траеше два и пол часа, пишува Н1.

Објавено на

часот

Сподели

Малку е да се каже дека публиката уживаше понесена од звукот што го создаде Стефановски во уникатен музички израз со неговото трио (бас Иван Кукиќ, тапани Јан Стефановски и гитара Влатко Стефановски). Овој пат на триото му се придружи и гостинот на клавијатура, Дамир Имери.

Гитарскиот виртуоз беше пречекан со бурни овации, а по краткото вовед, поздравувајќи ги белграѓани, го отвори концертот со песната „Skyhook“. По импозантниот вовед, публиката полека почна да ја маѓепсува прво познатата „Македонско девојче“, а веднаш потоа „Кандилице“, „Вера надеж љубов“, „Нисам твој“, „Таласна должина“, „Исток Запад“, за да им се придружи и специјалниот гостин – Раде Шербеџија, во изведбата на нунерата „Си заљубив“, чија појава ја воодушеви публиката.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ