понеделник, 26 февруари 2024

Сопственичката на Лореал стана првата жена со богатство од 100 милијарди долари

Франсоа Бетенкур Маерс, сопственичката на Лореал и најбогата жена во светот, стана првата жена со богатство од 100 милијарди долари, објави Блумберг.

Објавено на

часот

Сподели

Според индексот на милијардери на Блумберг, Бетенкур Маерс е 12-та најбогата во светот, веднаш пред Мукеш Амбани и зад Карлос Слом, кој неодамна стана првиот човек од Јужна Америка кој ја помина границата на богатство од 100 милијарди долари.

Акциите на Лореал во последниот период станаа рекордно високи. Залихите оваа година пораснаа за 35 отсто бидејќи потрошувачите од пандемијата продолжија да трошат пари на луксузни производи. Бетенкур Маерс и нејзиното семејство се сопственици на повеќе од 34 отсто од акциите на компанијата.

Бетенкур Маерс е единствено дете на Лилиан Бетенкур, чиј татко Јуџин Шулер ја формирал Лореал групата. Го наследи имотот на својата мајка кога таа почина во 2017 година. Бетенкур Маерс е претседателка на семејниот холдинг Тетис и потпретседателка на управниот одбор на Лореал групата.

Најголемата светска козметичка компанија, која поседува широко портфолио на брендови, од Ланком до Мејбилајн, заработила над 38 милијарди евра од продажба во 2022 година, се наведува во извештаите на компанијата.

Богатството на Бетенкур Маерс сè уште е релативно мало во споредба со Бернар Арно, шефот на ЛВМХ, најголемиот светски произведувач на луксузна стока. Тој е вториот најбогат човек во светот, со нето вредност од 179 милијарди долари.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ