петок, 19 април 2024

Солун: Ела ре ФИРОМ!

Објавено на

часот

Сподели

Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун, во интервју за Екатимерини вели дека преку Туркиш ерлајнс градот сака да влезе во кинеската туристичка понуда.

„Кинеските тур-оператори се заинтересирани за Солун. Замислете колку би било добро за градот ако влезе во кинеските туристички пакети“.
Кревањето на туризмот е основата на политиката на Бутарис да донесе пари во градот на чие чело застана пред една година.

„Солун е клаустрофобичен град, конзервативен и интровертен. И има колеблива врска со Турците, Евреите и Словените, иако гостите од Поранешната Југословенска Република Македонија ни се меѓу најдобрите клиенти“.

Кампањата на Бутарис за промовирање на Солун како туристичка дестинација се проширува кон Турција и Израел. Градоначалникот планира да се поврзе со албански Драч, со Ниш и Белград во Србија и да ги зацврсти врските со Скопје. Тој вели дека најголем број од туристите во градот се од ФИРОМ и дека планира средби во Скопје за зацврстување на врските помеѓу градовите.

„Целта е да се донесат пари во градот, бидејќи само парите се важни“, вели во интервјуто Бутарис.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ