недела, 21 април 2024

Со природата против депресивноста

Објавено на

часот

Сподели

 

Чај од босилек

Босилек за релаксација

Добар е за релаксација. Ставете три измиени, свежи листа босилек во шолја со врела вода и оставете да стои десетина минути. Потоа вдишувајте ја аромата, па испијте го чајот.

Хербалистите знаат дека босилекот е едно од најефикасните природни средства за смирување.

 

Лосос

 


Рибата, особено лососот, содржи омега 3, кои го одржуваат стабилно вашето расположение. Студиите покажуваат дека луѓето што јадат лосос се помалку депресивни

 

Бразилски орев

Само еден орев ја содржи потребната дневна доза селен, 50 до 100 грама. Селенот пак ја спречува депресијата.

 

 

Ладен туш

Утринскиот ладен туш прави чуда. Поминете минута до две под студен млаз и одеднаш ќе се почувствувате преполни со енергија.

 

 

Грав

Депресивните луѓе често имаат недостиг од витамин Б. Гравот содржи голема доза од овој витамин, затоа на вашето неделно мени зачестете го како прилог или како салата од грав.

Гравот содржи голема доза на витамин Б

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ