понеделник, 4 март 2024

„Со офанзива до конечна победа“: Нетанјаху не се откажува од напад на Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел нема да пропушти ниту една можност да ослободи уште заложници кои ги држи Хамас во Појасот Газа, додавајќи дека израелската војска ќе продолжи со офанзивата до „конечната победа“ над Хамас.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Нетанјаху ова го изјави откако израелските специјални сили ослободија двајца заложници за време на операција во градот Рафа, јужно од Појасот Газа, пренесува Ројтерс.

Нетанјаху го поздрави ослободувањето на заложниците Фернандо Симон Марман (61) и Норберт Луис Хара (70).

„Фернандо и Луиз, добре дојдовте дома. Им честитам на нашите храбри борци за храбрата акција што доведе до нивно ослободување. Единствено продолжувањето на воениот притисок може да доведе до ослободување на сите наши заложници“, напиша Нетанјаху на платформата Икс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ