вторник, 21 мај 2024
Хрватска

Снимена најотровната риба на светот во близина на Ровињ, нејзиниот отров може да убие 30 луѓе

Вчера во близина на хрватскиот остров Цеја во заливот Медулин биле забележани седум сребрено-риги надуени риби (Lagocephalus sceleratus), а една била фатена на длабочина од 19 метри и однесена во Центарот за истражување на морето Ровињ, објави на Фејсбук страницата Аквариум Пула.

Фото: Википедија

Објавено на

часот

Сподели

Како што е наведено на страницата, надуената сребрено-рига риба содржи исклучително силен отров, тетродотоксин, кој може да предизвика сериозни здравствени проблеми и смрт при консумирање. Тетродотоксинот е најконцентриран во гонадите и црниот дроб, но го има и на кожата. Се верува дека доза од 1 до 2 милиграми е фатална.

„Овој вид има инвазивен карактер и е вклучен во т.н. лесепсијски мигранти, видови кои од Црвеното Море преку Суецкиот канал влегуваат во Средоземното Море. Изворно, овие риби живеат во тропските региони на Индискиот и Тихиот океан. Поради својата грабежливост и недостаток на природни непријатели, оваа риба негативно влијае на биолошката разновидност и претставува закана за риболовот, бидејќи ги оштетува рибарските мрежи за да дојде до уловот, растргнува мамки и јадици“, објави Аквариум Пула, пренесува Индекс.хр.

Тие припаѓаат на семејството отровни риби од редот четворозапци (Tetraodontiformes), по што целиот ред го добил името. Биолозите веруваат дека тие ја развиле својата позната „надуеност“ бидејќи нивниот бавен, донекаде несмасен стил на пливање ги прави лесен плен за предаторите, пишува Морски.хр.

Наместо да бега, го користи своето еластично тело и способност брзо да внесува огромно количество вода (па дури и воздух кога е потребно) за да се претвори во топка, неколку пати поголема од својата нормална големина, поради што речиси не може да се јаде.

Некои видови имаат и боцки на кожата за да бидат уште помалку вкусни. Предатор кој ќе успее да ја зграби нема долго да ужива во уловот. Речиси сите надуени риби содржат тетродотоксин, многу силен невротоксин кој може да предизвика парализа на нервниот и респираторниот систем и да предизвика смрт.

За луѓето, тетродотоксинот е смртоносен, до 1200 пати поотровен од цијанидот. Во една единка има доволно отров да убие 30 возрасни лица, а не постои познат противотров.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ