четврток, 22 февруари 2024

Снег врне на Стража и Шапка, во четврток ќе биде потопло

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по наместа влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува на Попова Шапка и Стража, соопшти ЈП Македонијапат. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

 

Објавено на

часот

Сподели

Според УХМР, во четврток и петок се очекува дожд, а снег за викендот.

УХМР најавува врнежи и пораст на температурите во четврток и петок. Како што информира, врнежите ќе бидат од дожд и повремени, а ќе дува и засилен јужен ветер.

Под влијание на студен и влажен бран во петок кон крајот на денот и во сабота, врнежите ќе преминуваат во снег и ќе дува засилен северен ветер.

Според УХМР, утре ќе биде променливо облачно, претпладне во западните и северните делови со слаби локални врнежи од дожд, а на планините и во повисоките места со слаб снег. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од -3 до 9 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно во утринските часови со слаб дожд. ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец и температура од -2 до 5 степени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ