четврток, 20 јуни 2024

Слаб земјотрес регистриран во скопскиот регион

Земјотрес со сила од 2,5 степени според Рихтер е регистриран денеска во 10,48 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје.

Објавено на

часот

Сподели

Епицентарот на земјотресот е на 21 километри северозападно од Скопје.

Според досегашните податоци со кои располага Телеметриската сеизмолошка мрежа, земјотресот е почувствуван од населението во градот Скопје и околината, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ