петок, 21 јуни 2024

Скопјанка без дозвола тргувала со отпад, полицијата и поднесе кривична пријава

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 23 годишна скопјанка осомничен дека сторил кривично дело загрозување на животната средина и природата со отпад. 

Објавено на

часот

Сподели

Од МВР денеска информираа дека при извршена контрола на 27 јули 2023 од страна на полициски службеници од ЕЕКК и инспектори од Државен пазарен инспекторат и Државен инспекторат за животна средина, на нерегистрирано место за откуп и продажба на секундарни суровини во општина Чаир, на лице место е затекната пријавената како неовластено тргува со отпад без да поседува дозвола за вршење дејност за управување со отпад издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање. 

Фото: ЈП Дрисла

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ