вторник, 28 мај 2024

Скопјанец и двајца пробиштипјани заработија кривични пријави, лажно нуделе градежен материјал

Струшката полиција поднесе кривична пријава против три лица за повеќе кривични дела измама, стекнувајќи се противправно со 4.500 евра.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

СВР Охрид денеска соопшти дека е поднесена кривична пријава против Б.А.(37) од Скопје, А.В.(33) и И.С.(37), двајцата од Пробиштип.

„Тие, во текот на јануари и февруари оваа година, се јавувале на мобилни телефони на повеќе граѓани од Охрид и Струга, претставувајќи се лажно како вработени во градежни фирми и им нуделе градежни материјали по поевтини цени. На тој начин, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 281.600 денари, пишува во информацијата на СВР Охрид.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ