среда, 29 мај 2024

Сирски: Ситуацијата на фронтот е исклучително тешка, Русите се обидуваат да ја пробијат одбраната источно од Часив Јар

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Александар Сирски изјави дека ситуацијата на фронтот со руските сили е особено тешка во правците Бахмут и Авдејевка.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Русија сега напаѓа дење и ноќе, користејќи јуришни групи поддржани од оклопни возила. Нејзината цел не е променета, непријателот сака да стигне до административната граница на регионот Доњецк“, изјави Сирски.

Според него, особено е тешко за вооружените сили на Украина во правец на Бахмут, во областите источно од Часив Јар и Клешчејевка, пренесува Ројтерс.

Сирски додаде дека ситуацијата е тешка и во правец на Авдејевка и изјави дека најтешките борби продолжуваат и денеска на подрачјето на Первомајско и Водјаног, како и источно од Часив Јар, каде руските сили се обидуваат да ја пробијат украинската одбрана.

Врховниот командант изјави дека Часив Јар е под контрола на украинските сили.На 5 април проруските власти објавија дека руските сили влегле во предградијата на градот Часив Јар, во регионот на Доњецк.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ