сабота, 24 февруари 2024

Синот на Болсонаро под истрага: Тој е осомничен дека ги шпионирал политичките противници на неговиот татко

Карлос Болсонаро, еден од синовите на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро, во понеделникот беше цел на федералната полиција како дел од истрагата за наводно незаконско шпионирање за време на претседателскиот мандат на неговиот татко, објавија денеска локалните медиуми.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Карлос Болсонаро е градски претставник во Рио де Жанеиро и неговата канцеларија беше претресена денеска како дел од истрагата, пренесува Ројтерс.

Федералната полиција истражува наводно незаконско следење на граѓани од страна на бразилската разузнавачка агенција (АБИН) за време на администрацијата на Болсонаро.

Минатата недела, федералната полиција го нападна Александар Рамагем, функционер и поранешен директор на Абин, лојален на Болсонаро, кој планира да се кандидира за градоначалник на Рио де Жанеиро. Документите на Врховниот суд, незапечатени минатиот четврток, покажаа дека шпионската агенција наводно спроведувала незаконско следење на најмалку тројца судии на Врховниот суд и поранешен претседател на Долниот дом на парламентот за време на претседателствувањето на Болсонаро.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ