среда, 29 мај 2024

Сиљановска Давкова се заколна дека ќе ја штити не „Северна“, туку Македонија

Новата претседателка на Македонија, Гордана Сиљановска Давкова, ја даде свечената заклетва, со што стана 6-ти по ред шеф на државата од независноста на Македонија. При давањето на заклетвата Сиљановска Давкова наместо уставното име го употребуваше името Македонија. По заклетвата, свеченото обраќање Сиљановска Давкова им го посвети на жените, а на мажите политичари им порача да бидат витези што ќе им помогнат на жените за една подобра Македонија. Во знак на револт поради употребата на името Македонија од страна на Сиљановска Давкова, грчката амбасадорка во земјава, Софија Филипиду, демонстративно замина од собраниската ложа.

 

Фото: Роберт Атанасовски

Објавено на

часот

Сподели

На инаугуративна седница во Собранието, Гордана Сиљановска-Давкова даде свечена изјава за стапување на функцијата претседател на Македонија во мандатниот период 2024 – 2029. Сиљановска-Давкова – шести претседател и прва жена на оваа позиција од осамостојувањето на државата, се обврза дека должноста ќе ја извршува совесно и одговорно, ќе го почитува Уставот и законите и ќе ги штити суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија.

„Ќе го почитувам овој парламент, ќе ги заборавам лошите моменти, ќе ги помнам само добрите, ќе бидам претседателка и на левата и на десната страна, на сите граѓани, нема да правам разлика меѓу нив по етничка, верска, полова, ни по која било друга основа. Ќе се обидам да ги оправдам овие илјадници гласови, кои не се само најубав подарок за мојот роденден, туку и најголема обврска и одговорност“, истакна Сиљановска-Давкова на инаугурацијата на 151. седница на Собранието, која ја водеше досегашниот нејзин претседател Јован Митрески.

Својот говор таа им го посвети на жените, кои, рече, се оние заради кои се нафатила да се кандидира за оваа должност и затоа што сака да ги инспирира дека е можно во земјава и жена да стане претседател на државата.

Нагласи дека довербата е многу важна и таа ќе ја оправда затоа што ја добила оваа можност и затоа што, рече, добила шанса да биде опкружена со многу жени.

Првиот и основен критериум „за дружење“ со неа ќе бидат стручноста и компетентноста, а владеењето на правото е тоа што оваа држава, рече, ќе ја направи европска, а не „владеење на малкумина, не владеење на мажите“.

Порача дека е време за единство, „кое може да значи и женска филозофија и женска автентичност“ и дека државата ја имаме благодарение не само на комитите и партизаните, туку и на комитките како Сирма Војвотка и на партизанките како Вера Циривири-Трена, Вера Јоциќ и Ибе Паликуќа.

„Бидејќи ние умееме да се грижиме не само за себе, туку пред се за сите останати…За жал, жените ги нема многу во политиката. Среќна сум што ќе инспирирам други жени. Ако можам да бидам јас претседателка, можете и вие. На Балканот сѐ уште е жив патријархатот, а силните жени може на поинаков начин да ги решаваат проблемите, цврсто верувам во тоа. Многу храбри жени и умни жени сум видела во овој парламент, но се чудев зошто ги нема на највисоки позиции. И еве, се случи и тоа. Јас ќе го пробивам патот, ама овде – и од десно, и лево, и среде, гледам многу умни, многу посветени жени, кои ќе ги носам во умот и во срцето“, истакна новоизбраната претседателка.

Посочи и дека самата не можела да замисли ваква доверба со гласови од над 560 илјади граѓани и дека сѐ уште не може да верува во тоа, а дека единствениот човек што тврдел дека тоа ќе се случи, рече, бил Христијан Мицкоски, кој ја уверувал дека „тоа ќе се случи кога ќе има хармонија меѓу математиката и емоциите“.

Уверението за избран Претседател на Република Македонија од Државната изборна комисија таа го прими вчера, на својот 71-роденден, откако беше објавен конечниот извештај од претседателските избори одржани на 24 април и 8 мај, за кои немало приговори за постапката за сумирање на резултатите.

Според конечните резултати, Сиљановска-Давкова добила 561.000 гласа, а 251.899 избирачи гласале за Стево Пендаровски – нејзин противкандидат и на претходните претседателски избори во 2019 година.

Кандидатурата на Сиљановска-Давкова за претседател на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата беше официјализирана на конвенција на 2 март 2024.

Универзитетската професорка по уставно право и политички систем тогаш порача дека „Изборите ќе го означат новото време“, а нејзината изборна кампања го имаше слоганот „Македонија повторно горда“.

Гордана Силјановска Давкова е прва жена претседател на Република Македонија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ