среда, 21 февруари 2024

Силен земјотрес во Јапонија, предупредување за цунами

Објавено на

часот

Сподели

Портпаролката на јапонската телевизија НХК континуирано и итно ги повикува жителите да бараат безбедност на високото место. Првично нема извештаи за штети или жртви, пренесе ДПА.

Епицентарот на потресот бил на полуостровот Ното во префектурата Ишикава, на околу 505 километри северозападно од Токио.

Јапонија е една од најзагрозените земји во светот од земјотреси.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ