вторник, 23 април 2024

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Објавено на

часот

Сподели

Метеоролошките и геофизичките агенции на Индонезија, кои автоматски прогласуваат тревога при потреси над 7 степени, изјавија дека земјотресот бил почувствуван на северот и на западот на Суматра.
Луѓето инстинктивно почнале да бегаат од објектите откако беше најавено цунамито, но набргу се вратија во своите домови. Еден од очевидците на плажата во Ацех изјави дека нивото на морето се намалило, исто како и при земјотресот од 2004, кој предизвика цунами што уби 200.000 луѓе.
Епицентарот на земјотресот бил 240 километри југозападно од Банда Ацех.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ