недела, 23 јуни 2024

Си до виетнамскиот претседател: Не смееме да ги заборавиме корените на нашето пријателство

Кинескиот лидер Си Џинпинг му порача денеска на виетнамскиот претседател Во Ван Туонг дека нивните две земји не смеат да ја заборават „првобитната намера“ на своето традиционално пријателство.

Објавено на

часот

Сподели

Туонг, вториот најважен човек во Виетнам по генералниот секретар на Комунистичката партија Нгујен Пу Тронг, разговараше со Си по учеството на форумот Појас и пат во Пекинг.

Кина и САД се борат за влијание меѓу државите од Југоисточна Азија, вклучително и Виетнам, кој во септември ги унапреди своите врски со Вашингтон до сеопфатно стратешко партнерство, ставајќи го својот поранешен непријател на исто ниво со Пекинг и Москва.

Кина има традиционално силни врски со Виетнам од воспоставувањето на дипломатските односи во 1950 година и покрај кратката војна во 1979 година. Пекинг ја поддржа борбата на Ханој против поранешниот колонијален владетел Франција, а подоцна и против Сајгон и САД за време на Виетнамската војна.

„Соочени со постојано променливата меѓународна ситуација и тешките домашни развојни задачи, двете земји не смеат да ја заборават првобитната намера на своето традиционално пријателство“, му рече Си на виетнамскиот претседател.

На почетокот на октомври, медиумите објавија дека виетнамските и кинеските власти се подготвуваат за можното патување на Си во Ханој кон крајот на октомври или почетокот на ноември, цитирајќи луѓе запознаени со плановите.

„Двете страни треба да се придржуваат до принципот на заеднички консултации“, му рече Си на Туонг, додавајќи дека Кина и Виетнам треба да ја искористат својата географска близина и индустриска комплементарност.

Кинеските државни медиуми не спомнаа никаква посета на Си во соопштението за нивната средба.

Во средата, виетнамските државни медиуми објавија дека рускиот претседател Владимир Путин ја прифатил поканата на Туонг да го посети Виетнам „наскоро“ кога се состанаа на маргините на Форумот Појас и пат.

Во септември, американскиот претседател Џо Бајден го посети Ханој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ