недела, 14 април 2024

Си Џинпинг разговараше со Орбан во Пекинг: Ја сметаме Унгарија за голем пријател

Кинескиот лидер Си Џинпинг денеска во Пекинг се сретна со премиерот на Унгарија Виктор Орбан.

Објавено на

часот

Сподели

„Ве сметаме за пријател. Активно ја поддржавте заедничката изградба на Појас и пат и придонесовте за подобрување на квалитетниот развој на соработката“, му рече Си на Орбан, пренесува Ксинхуа.

Си додаде дека во последните години, без оглед на промената на меѓународната ситуација, кинеско-унгарските односи се на високо ниво.

Тој рече дека Кина е подготвена да го подигне сеопфатното стратешко партнерство меѓу Кина и Унгарија на ново, уште повисоко ниво.

Унгарија силно ја поддржа иницијативата Појас и пат од самиот почеток и верува дека иницијативата може да донесе промени во светот и да им користи на повеќе луѓе, рече Орбан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ