петок, 21 јуни 2024

Швјонтек експресно ја победи Паолини и го освои Ролан Гарос

Најдобрата тенисерка во моментов, Ига Швјонтек за само 70 минути ја победи Италијанката, Јасмин Паолини и го освои Ролан Гарос.

Објавено на

часот

Сподели

Швјонтек третпат по ред го освојува Ролан Гарос, вкупно четврти пати била шампионка на овој турнир, со тоа стана само четвртата со таков успех, Жастин Анен (4), Штефи Граф (6) и Крис Еверт (7) се останатите.

Швјонтек првиот сет го доби со 6-2, а во вториот беше уште поубедлива добивајќи го со 6-1.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ