понеделник, 24 јуни 2024

Шведскиот суд осуди Курд за уцена и финансирање на партија која Ердоган не ја поднесува

Објавено на

часот

Сподели

Одлуката доаѓа во чувствителен момент за односите на Шведска со Турција, чиј претседател Ердоган го блокира нејзиниот влез во НАТО, тврдејќи дека ги штити поддржувачите на милитантните групи кои ги смета за терористи.

Американскиот претседател Џо Бајден вчера во разговор со премиерот Улф Кристерсон го поддржа влезот на Шведска во НАТО.

„Окружниот суд осуди Курд со турско потекло за обид да изврши притисок врз курдски бизнисмен во Стокхолм да плати пари на ПКК под закана со оружје“, рече судијата Манс Виген.

„Обидот за уцена се случи како дел од големата акција за собирање пари што ПКК ја спроведува во Европа, односно изнуда“, рече тој. Според пресудата, судот го осуди Курдот на четири и пол години затвор за обид за изнуда, вооружен криминал и финансирање тероризам.

„Тој мора да биде депортиран од Шведска и забрането му е да се враќа на неодредено време“, соопшти судот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ