понеделник, 4 март 2024

Подгответе се за војна, ги предупредија шведски министри граѓаните

Шведските власти ги предупредија граѓаните да бидат поподготвени за војна од кога било.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Во мај 2022 година, Шведска и Финска, познати по својата неутралност, објавија дека ќе се приклучат на НАТО како одговор на руската инвазија на Украина. Додека Финска официјално се приклучи на алијансата во април 2023 година, кандидатурата на Шведска наиде на пречки. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше наводната неактивност на нацијата против исламофобијата, нарекувајќи ја „црвена линија“. Унгарија, исто така, изрази загриженост за членството на Шведска.

Ердоган подоцна даде одобрение за влез на Шведска во НАТО, иако турското Национално собрание сè уште треба да даде зелено светло. Унгарскиот премиер Виктор Орбан на крајот на минатата година изјави дека неговата земја не брза да ја одобри кандидатурата на Шведска.

Сепак, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, минатата недела за германската новинска агенција „дпа“ изјави дека Шведска ги направила сите неопходни отстапки, предвидувајќи дека земјата ќе биде одобрена како 32-ра членка на НАТО до следниот самит, закажан за јули во Вашингтон.

Шведскиот министер за цивилна одбрана Карл-Оскар Болин издаде предупредување до граѓаните во неделата, за време на годишната конференција во Селен.

„Да се тешиме дека сме нација на мирот стана поопасно од кога било“, рече тој. „Многумина го кажаа тоа пред мене, но дозволете ми да го направам тоа во официјално својство, сосема јасно: може да има војна во Шведска“.

Болин рече дека неговите зборови немаат за цел да предизвикаат страв, туку да создадат „свесност за ситуацијата“. Тој истакна дека Украинците веројатно мислеле дека нивните конфликти со Русија се минато се додека претседателот Владимир Путин не одлучи нелегално да го анектира Крим во 2014 година, а потоа осум години подоцна да започне целосна инвазија на земјата.

„Општествената отпорност го бара токму тоа: свесност за ситуацијата – свест кај поединечни граѓани, вработени, претприемачи и носители на одлуки во јавната администрација“, рече Болин. „Но, не е доволно само да се размислува за ова прашање. Цивилната одбрана не е првенствено теоретска вежба. Свесноста мора да се преточи во практична акција, мерки“, додаде тој.

Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон го издаде истото предупредување за време на говорот во Селен во понеделникот. Тој рече дека војните во Украина и на Блискиот Исток покажуваат дека „светот стана поопасен отколку што беше пред само една година“.

Тој, исто така, ја наведе „неизвесноста“ во поглед на насоката што ќе ја преземат САД по изборите во 2024 година.

„Не може да се исклучи вооружен напад врз Шведска“, рече Јонсон. „Војната може да дојде и кај нас. Овие сериозни времиња бараат јасност на визијата, способност за дејствување и истрајност – јасност на визијата за да се разбере дека целта на Русија останува искоренување на слободна Украина и создавање на Европа во која „моќта е во право“ со тампон држави и сфери на интерес“.

„Ова веќе го доживеавме во минатото. Не смееме да се вратиме таму и да ги оставиме нашите деца да растат во таква Европа“, рече Јонсон.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ