понеделник, 24 јуни 2024

Шведска не испраќа борбени авиони Грипен во Украина, таму прво одат Ф-16

Шведските власти денеска одлучија да не испраќаат борбени авиони Грипен во Украина, бидејќи земјите-партнери таму прво ќе испорачаат американски Ф-16.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Другите земји побараа од нас да почекаме пред да ги дадеме авионите Грипен“, изјави за Франс прес портпаролот на шведското Министерство за одбрана Пал Јонсон.

Одлуката беше објавена во Брисел, каде што украинскиот претседател Володимир Зеленски и белгискиот премиер Александар де Кроа го потпишаа билатералниот договор за соработка кој вклучува испорака на 30 авиони Ф-16 на Белгија до 2028 година.

„Нашите коалициски партнери нагласуваат дека истовременото воведување на два система за воздушна одбрана е многу сложено и дека сега приоритет е воведувањето на системот Ф-16 во украинските воздухопловни сили“, изјави Џонсон.

Холандија и Данска ја предводат коалицијата од 11 земји кои ветија дека ќе ги испорачаат борбените авиони од американско производство во Украина и ќе обучуваат украински пилоти кои, како и техничарите, во моментов се обучуваат во Данска.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ