четврток, 20 јуни 2024

Шпигел: Балтичките земји би можеле да испратат свои војници во Украина

Балтичките земји би можеле да испратат свои војници во војната во Украина доколку ситуацијата на бојното поле значително се влоши, пишува германски Шпигл.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Германскиот канцелар Олаф Шолц сака да ја убеди германската и европската јавност дека не сака понатамошна ескалација на конфликтот во Украина, па затоа е многу внимателен кога станува збор за испраќање оружје, особено за она што Украинците би можеле да го употребат за напади на руска територија, наведе Шпигл.

Шолц, како и американскиот претседател Џо Бајден, тврди дека е претпазлив. Тој верува дека Путин би можел да возврати ако земја како Германија испорача вооружени системи кои се премногу далекусежни. Затоа ја блокира испораката на крстосувачките ракети Таурус. И затоа ја отфрла заштитата на украинскиот воздушен простор од територијата на НАТО или обуката на украинските војници од персоналот на НАТО во Украина.

Но, додека Шолц предупредува на ескалација на војната и ја пофалува германската и американската воздржаност, источноевропските земји на НАТО стравуваат дека токму оваа политика може да предизвика дополнителна ескалација.

Минатата недела, на маргините на конференцијата за надворешна и безбедносна политика на Ленарт Мери во естонскиот главен град Талин, претставниците на Балтикот ги предупредија владините претставници од Берлин за последиците од германската политика. Нивниот аргумент гласи: ако Русите постигнат стратешки пробив во источна Украина бидејќи Западот само половично му помага на Киев, ситуацијата може драматично да се влоши.

Во тој случај, балтичките земји и Полска не би чекале руските војници да бидат распоредени на нивната граница, предупредуваат балтичките политичари, затоа тие самите би испратиле војници во Украина. А што значи ова е јасно, НАТО ќе стане страна во војната. Токму од тоа со право се плашат канцеларот Шолц и американскиот претседател Бајден. Според размислувањата на балтичките држави, секој што сака да ја ограничи војната со прекумерна воздржаност, всушност ризикува таа да излезе од контрола.

Слично гледиште имаат и најважните членови на кабинетот на Шолц. Било да е тоа вицеканцеларот Роберт Хабек или министерката за надворешни работи Аналена Баербок (и двајцата Зелени), министерот за финансии на ФДП Кристијан Линднер или министерот за одбрана Борис Писториус (СПД) – сите тие бараат поголема помош во оружје за Украина во она што може да биде одлучувачка фаза на војната. Зелените и ФДП критички гледаат на самопрогласената претпазливост на Шолц. „Некои го мешаат двоумењето со претпазливоста, но ситуацијата е премногу сериозна за тоа“, вели член на одборот на коалицијата.

Помошта за Украина доминира во преговорите за буџетот за 2025 година. Шолц зборува за апсолутна потрошувачка, каде Германија е втора по САД. Германија помага повеќе од која било друга европска земја. Од друга страна, Зелените и делови од ФДП се жалат дека Германија не прави доволно во однос на својата економска моќ.

„Мислам дека не направивме доволно за да ја поддржиме Украина во последните две години“, рече вицеканцеларот Роберт Хабек.

Хабек смета дека Западот има обврска да продолжи со испораките од сопствените залихи, вклучително и од и онака скудните складишта на Бундесверот. За време на неговиот говор на Федералната академија, стана јасно дека вицеканцеларот е загрижен со прашањето како улогата на Германија во украинската војна еден ден ќе се оценува во историска ретроспектива.

Еден ден може да се појави прашањето кој направил премалку за Украина, рече Хабек. „Германија не треба да биде на страната на оние кои потоа треба да се оправдуваат“, предупреди Хабек.

„Ситуацијата сè уште не е безнадежна“, вели пензионираниот полковник Родерих Кизеветер. „Украина сè уште може да победи, но само ако ја поддржиме Украина целосно, воено, финансиски и политички“. Тоа кошта, вели Кизеветер. „Затоа оваа војна треба да послужи како итна ситуација за да се финансира одбраната и поддршката на Украина без оглед на долговите“, додава тој.

Но, за да го стори тоа, владата ќе мора да признае дека и Германија е цел на руската војна, вели Кизеветер. Во секој случај, „парите што ги даваме сега се многукратно поевтини отколку ако чекаме Русија да биде успешна“.

Министерката за надворешни работи Аналена Баербок исто така гледа на тоа. Секое колебање и двоумење во поддршката на Украина чини животи на невини луѓе, рече Баербок за време на нејзината посета на Киев, седма од почетокот на војната. „Секое двоумење во поддршката на Украина ја загрозува и нашата сопствена безбедност“, а со тоа се согласи и нејзиниот украински колега Дмитро Кулеба. „Ако не ја запрете Русија овде и сега, нејзините ракети ќе продолжат да летаат кон вас во одреден момент“, заклучи тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ