среда, 12 јуни 2024

Шпанија: Одлуката не е против Израел и не е во корист на Хамас… таа е во корист на мирот

Во Мадрид шпанскиот премиер Педро Санчез рече дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „сè уште се прави глув… сè уште бомбардира болници и училишта и ги казнува жените и децата со глад и студ“.

Објавено на

часот

Сподели

„Решението за две држави е во опасност никогаш да не се постигне“, додава тој.

„Не можеме да го дозволиме тоа. Имаме обврска да дејствуваме. Во Палестина како во Украина, без двојни стандарди. Треба да испратиме хуманитарна помош и да им помогнеме на бегалците, што веќе го правиме. Но треба да се направи повеќе“.

Тој додаде: „Ова признание не е против Израел, не е против Евреите. Тоа не е во корист на Хамас, што веќе го кажавме. Ова признавање не е против никого, тоа е во корист на мирот и соживотот.“

Ирскиот премиер: Одлуката е „вистинската“ работа

Во Даблин, пак, ирскиот премиер рече дека решението со две држави е „единствениот веродостоен пат“ за мир.

„Ние сме три децении по процесот во Осло, а можеби и подалеку од кога било од праведно, одржливо и сеопфатно мировно решение“, додаде Сајмон Харис.

Тој рече дека одлуката не треба да чека „бесконечно“ кога таа е „правилното нешто што треба да се направи“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ