вторник, 16 април 2024

Шпанија е пресилна за македонските ракометарки, убедлив пораз

Во третиот меч од квалификациите за Европското првенство, женската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз, Македонија загуби убедливо од Шпанија со 31-19.

Објавено на

часот

Сподели

По победите над Азербејџан и Литванија, македонските ракометарки денеска загубија од главниот фаворит, селекцијата на Шпанија.

На мечот кој се играше во СЦ „Борис Трајковски“, Македонија беше рамноправна 20-тина минути, а потоа Шпанија направи серија од 5-0 и на одморот замина со убедлива предност од 17-11.

Во второто полувреме Шпанија тргна фуриозно, ние не можевме гол да дадеме, гостинските направија серија од 6-0 дојдоа до предност од 23-11 која ја одржаа до самиот крај за победа од 31-19.

Сара Ристовска со шест гола беше најефикасна, Јована Кипријановска постигна четири. Кај Шпанија Кабрал Барбоса даде седум погодоци.

На 3. март имаме нов дуел со Шпанија, овојпат на гостински терен.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ