петок, 1 март 2024

Шолц на годишнината од ослободувањето на Аушвиц: Мрачни неонацисти се во пораст

Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази загриженост поради порастот на екстремно десничарските тенденции во земјата, 79 години по ослободувањето на логорот за истребување Аушвиц.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Постојано има нови извештаи за неонацисти и нивните мрачни мрежи“, рече социјалдемократот во снимено видео обраќање објавено утрово во знак на сеќавање на ослободувањето на Аушвиц. Беше ослободен од советските трупи на 27 јануари 1945 година.

„Истовремено, десничарските популисти добиваат сила, поттикнуваат страв и сеат омраза“, рече Шолц, додавајќи дека тоа не треба да се прифати, пренесе Ројтерс.

Протестите против екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) земаат замав по информациите дека двајца високи членови на партијата присуствувале на состанок на кој се разговарало за плановите за масовна депортација на граѓани од странско потекло. Протестите низ земјава влегуваат во трета недела.

Демонстрантите сакаат да ја ограничат поддршката за АфД, која е на второ место на национално ниво и прва во трите источни германски покраини каде што годинава се одржуваат избори.

„Кохезијата на демократите ја прави нашата демократија силна“, рече Шолц.

„Добро е чувството тоа самоуверено да се покаже во јавноста – како што се случува сега“, додаде тој.

Канцеларот исто така ја поздрави значајната одлука на судот за намалување на финансирањето на радикалната десничарска партија Татковина, што предизвика дебата за тоа дали може сличен чекор да се преземе против националистичката партија АфД, нарекувајќи ја одлуката „многу добра“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ