сабота, 24 февруари 2024

Шојгу: Русија треба да го удвои производството на високопрецизно оружје

Објавено на

часот

Сподели

Тој посочи дека украинските војници изгубиле 430 тенкови и други оклопни возила, 277 беспилотни летала и осум авиони во април, изјави Шојгу на тематската конференција на Министерството за одбрана на Русија, пренесува РИА Новости.

„Нашите војници уништија осум авиони, 277 беспилотни летала, 430 тенкови и други оклопни борбени возила, 18 повеќецевни ракетни системи, 225 артилериски парчиња и минофрлачи“, рече Шојгу, мислејќи на загубите на непријателот во април.

Рускиот министер ги процени загубите на Вооружените сили на Украина за месецов на повеќе од 15.000 војници.

„Руските вооружени сили се активни долж целата линија на контакт. И покрај невидената воена помош од западните земји, непријателот трпи значителни загуби. Само во последниот месец изгубија повеќе од 15.000 луѓе“, рече Шојгу.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ