понеделник, 24 јуни 2024

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази како одговор на јакнењето на НАТО

Објавено на

часот

Сподели

„До крајот на годината, 12 воени бази и единици ќе бидат распоредени во Западниот воен округ“, им кажа Шојгу на функционери на министерството за одбрана и војската.

Тој предупреди на „порастот на воените закани на руските граници“, обвинувајќи ги НАТО и Соединетите Американски Држави.

Шојгу кажа дека освојувањето на источниот украински регион Луганск е речиси завршено и дека се предале 1.908 украински војници од челичарницата Азовстал во Мариупол.

„Ослободувањето на Луганската Народна Република е речиси завршено“, кажа рускиот министер за одбрана.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ